Design trends, moda, oszczędność, pasje, Porady, rozwój, szycie, Trendy, Uncategorized

Czy da się szyć bez overlocka?

Czy da się szyć bez overlocka?

Pewnie, że się da 😉 Ale zacznę od początku, bo odpowiedź nie jest jednoznaczna dla wszystkich…..

Co to jest overlock i do czego w ogóle go używamy?

Overlock to rodzaj specjalnej maszyny do szycia, która jest wykorzystywana głównie do wykańczania brzegów materiałów elastycznych oraz tych bez elastanu..  Overlock obrzuca brzeg materiału  jednocześnie przycinając nadmiar, co zapobiega strzępieniu się materiału i tworzy wykończenie o profesjonalnym wyglądzie. Dorzucając dodatkową igłę i nitkę, czyli szyjąc przy użyciu 2 igieł i 4 nitek, oprócz obrzucania i przycinania materiału, możemy zszywać nie używając stebnówki. To rozwiązanie polecam wyłącznie przy szyciu materiałów problematycznych. Takim problematycznym materiałem, może być lycra, przy której zwykła maszyna domowa odmawia posłuszeństwa. W przypadku zwykłych dzianin i tkanin zawsze w pierwszej kolejności zszywamy materiał na maszynie domowej, a overlokiem 3-nitkowym wyłącznie obrzucamy brzegi.

Jak obrzucać brzegi, bez overlocka?

 

Na każdej zwykłej maszynie do szycia, mamy taką funkcję jak ścieg-zygzak. To właśnie zygzakiem obrzucamy nadmiar materiału. Szyjemy zawsze trochę dalej od brzegu, żeby się nam nie rolował materiał, a jeśli mamy taką potrzebę to resztę obcinamy nożyczkami. W internecie można znaleźć stopki przeznaczone do zwykłej maszyny z wbudowanym nożem, który ma obcinać niechciany nadmiar materiału. Z racji, iż nie jest to tania rzecz,  a użytkowanie trochę problematyczne, to ja jakoś bardzo nie polecam tego rozwiązania.

Nie używaj ściegu overlockowego.

Wiele maszyn, szczególnie tych nowych posiada  ścieg „overlockowy”. Muszę przyznać, że spotkałam już kilka osób, które kupiły dany model maszyny ze względu na funkcję tego ściegu. Niestety nazwa wprowadza w błąd. Jeśli zdecydujesz się obrzucić brzeg materiału ściegiem overlockowym, bardzo go rozciągniesz i nie będziesz już w stanie nic z tym zrobić. Dodatkowo spędzisz przy maszynie o kilkadziesiąt minut więcej, bo szycie tego szwu trwa zdecydowanie za długo… Ścieg overlockowy to nic innego jak ścieg ozdobny/dekoracyjny.

Wracając do pytania tytułowego, czy da się szyć bez overlocka?

To zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania. Kluczem jest estetyka, tempo i koszty.  Jeśli jesteś osobą początkującą to na starcie może Cię zniechęcić  kupno dwóch maszyn. Zacznij swoją przygodę bez overlocka. Jeśli już się rozszyjesz i będziesz wiedziała, że z overlockiem dodatkowo zarobisz -inwestuj! Szycie z overlockiem jest w efekcie bardziej estetyczne, szybciej osiągasz efekty, bo generalnie ta maszyna to potwór w porównaniu do stębnówki 😛

Jeśli możesz sobie finansowo pozwolić na kupno overlocka lub też chcesz szyć, chcesz się temu poświęcić to nie ma nad czym się zastanawiać 🙂 Zapraszam Cię do sklepu mojego taty gdzie znajdziesz wyłącznie polecane przeze mnie modele maszyn LINK DO SKLEPU

CZEGO POTRZEBUJESZ ŻEBY ZACZĄĆ SZYĆ??

Ściskam, Magda Bazan <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *