Design trends, moda, oszczędność, pasje, rozwój, szycie, Uncategorized

Czego potrzebujesz, żeby zacząć szyć?

Czego potrzebujesz, żeby zacząć szyć?

Jeśli marzysz o własnych projektach krawieckich, ale nie wiesz, od czego zacząć, nie martw się! Szycie może być fascynującym hobby lub też stać się sposobem na życie i zarobek. Potrzebujesz tylko kilku podstawowych narzędzi i materiałów. W tym wpisie omówię niezbędne wyposażenie dla początkujących krawcowych, które zdecydowanie ułatwi Twoją naukę i wreszcie dowiesz się czego potrzebujesz, żeby zacząć szyć… 😀 Nie mogę Cię również nie przekierować do mojego sklepu online, gdzie kupisz wyłącznie sprawdzone i przetestowane akcesoria na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat 😉 materialy.bazzan.pl

1. Maszyna do szycia

  • podstawowy model
  • wysoka jakość

To podstawa każdego warsztatu krawieckiego. Potrzebujesz maszyny, żeby zacząć szyć. To oczywiste. Jednak wiele osób zaczyna swoją przygodę właśnie od wyboru maszyny. Nie warto podejmować tej decyzji zbyt szybko. Wybierz maszynę, która odpowiada Twoim potrzebom. Zrób to dopiero po zapoznaniu się z podstawami szycia.

Gdy ktoś mnie pyta o to, jaką maszynę do szycia kupić na początek, to już wiem, że jest to osoba, która nie przesłuchała jeszcze żadnej lekcji mojego kursu. A to właśnie do kursu odsyłam w pierwszej kolejności.

Kupno maszyny o szycia to koszt rzędu kilkuset złotych, za to koszt pierwszego podstawowego kursu, to jakieś kilkadziesiąt złotych. Różnica jest zatem zasadnicza, a dzięki temu nie dokonasz pochopnych zakupów pod wpływem emocji. Dla początkujących (i nie tylko!) zalecam prostą maszynę z kilkoma podstawowymi funkcjami, takimi jak prosty ścieg, zygzak, funkcja robienia dziurki na guzik.. Wszystkie dodatkowe ściegi, są ściegami ozdobnymi, których nie potrzebujesz do szycia. Pamiętaj, że nie musisz od razu inwestować w bardzo drogą maszynę, gdzie będziesz miała do wyboru kilkadziesiąt różnych ściegów. Zamiast tego lepiej zainwestować pieniądze w maszynę domową oraz owerlok. Unikaj też kuszących promocji w supermarketach na maszyny za 250zł. Tego typu maszyny, przysporzą Cię dużo nerwów i stresu, co może poskutkować zniechęceniem się do całego procesu tworzenia i szycia.

2.  Nożyce krawieckie

  • długie ostrza
  • wyprofilowana rękojeść

Dobrej jakości nożyczki są niezbędne do precyzyjnego krojenia materiałów. I jak to ze wszystkim bywa, jeśli są złej jakości to zamiast ułatwiać pracę, skutecznie szargają Twoje nerwy. Wybierz nożyczki, które są wygodne w użyciu  – czyli mają odpowiednio wyprofilowaną rękojeść, oraz ostrza, które umożliwiają precyzyjne cięcie aż po sam koniec ostrza. Pamiętaj, żeby używać ich tylko do cięcia materiałów tekstylnych, gdyż papier i inne tworzywa skutecznie tępią i uszkadzają Twój sprzęt. Osobiście uważam, że na opakowaniu powinna być obowiązkowa dopiska: UWAGA! CHRONIĆ PRZED DZIEĆMI I MĘŻEM 😛 Niestety, ale każdy ich upadek na ziemię również je uszkadza. Jeśli jesteś osobą leworęczną, podczas zakupu zwróć uwagę na przeznaczenie dla osób leworęcznych. Domowy sposób na naostrzenie nożyc, przy użyciu szpilki, znajdziesz  TUTAJ 😉

3.  Miara krawiecka

  • najwyższa jakość, żaden plastikowy badziew, koszt <10zł

No więc, czego jeszcze potrzebujesz, żeby zacząć szyć? Tak, miary, zaprzyjaźnij się ze swoją nową ozdobą na szyji podczas gotowania obiadu 😀 Precyzyjne pomiary są kluczowe podczas krojenia i szycia, dlatego miara jest niezbędnym narzędziem każdej krawcowej. Wybierz miarę wykonaną z wytrzymałego materiału, który nie rozciąga się podczas pomiaru, a zapisane wartości się nie ścierają.  Warto też mieć dwie sztuki dobrej jakości miary krawieckiej, bo po pierwsze będą niezbędne do precyzyjnego ściągnięcia swojej miary czy też klientki. Albo po prostu kiedy nie będziesz mogła znaleźć pierwszej, zawsze w zanadrzu będzie druga 😀

4.  Nici do szycia

Jeśli Twoje nici, nie są wystarczająco mocne, to nie dość, że maszyna będzie mieć problem z szyciem takimi nićmi, to po uszyciu szwy będą pękać. .  W sklepach spotkasz nici nawinięte na duże szpule owerlokowe lub mniejsze szpulki. Kupując te duże, na pewno zaoszczędzisz pieniądze, bo są po prostu bardziej ekonomiczne. Zdaję sobie jednak sprawę, że możesz nie mieć miejsca na przechowywanie wielu kolorów dużych szpul, lub też nie potrzebujesz takiej ilości nici, np. w dość nietypowych kolorach. Dlatego ja polecam kupować małe szpulki nici, wraz z materiałem, który będziesz szyła, a duże szpulki owerlokowe w neutralnych kolorach: czarny, biały, szary, czerwony… Dostępne są różne rodzaje nici, więc upewnij się, że wybierasz nitkę odpowiednią dla swojego projektu.

5. Igły do maszyny

  • półpłaskie
  • ostre

Igły do maszyny to igły półpłaskie, zupełnie różne od tych do szycia ręcznego. Żeby kupić te właściwe, musisz zwrócić uwagę na to jaki materiał będziesz szyła. Znacząca różnica jest pomiędzy szyciem dziani czy tkanin, materiałów cienkich, czy grubych.  Jeśli chcesz zacząć naukę szycia z moim kursem, to już w pierwszych lekcjach dowiesz się jakie igły będą Ci potrzebne. Nawet lekko uszczerbiona końcówka igły, może powodować zaciąganie materiału, czy robienie nieestetycznych dziurek.

6. Szpilki

  • szklane główki
  • ostre

Szpilki są absolutnie niezbędne zarówno podczas krojenia, jak i podczas szycia. Unikaj kupowania szpilek z plastikową główką, która może się stopić pod żelazkiem, wybieraj te, które są zakończone szklaną główką. Z reguły takie szpilki są trochę droższe, ale też ostrzejsze, dzięki czemu nie zaciągają materiału. Jeśli zauważysz, że któraś ze szpilek nie chcesz od razu przebić materiału, od razu ją wyrzuć. Dzięki temu na bieżąco będziesz selekcjonować dobre szpilki, od tych, które mogą narobić szkód na Twoim materiale.

7.  Żelazko

  • duży wyrzut pary

Deska do prasowania i żelazko to absolutny must have, każdej osoby szyjącej. Od razu mówię, że niech Cię nie zwiedzie nienawiść do prasowania góry prania, bo to zupełnie inna bajka. Spoko, ja też tego nie lubię 😛 Za to, prasowanie „międzyoperacyjne” nadaje Twoim uszytym rzeczom szlachetnego i estetycznego wykończenia. Nigdy nie pomijaj tej czynności. Podczas zakupu żelazka, zwróć uwagę, na jak największy wyrzut pary.

8. Materiały

  • naturalny skład
  • dobra jakość materiałów

Specjalnie tę wisienkę na torcie zostawiłam na sam koniec. Materialiki -to, co tygryski lubią najbardziej 😀 Prędzej, czy później popadniesz w szał zakupów materiałowych. Wiem, co mówię 😛 W sklepach znajdziesz setki różnych rodzajów materiałów, tysiące wzorów i kolorów, ale podczas zakupu, w pierwszej kolejności powinnaś kierować się ich jakością i naturalnym składem. Nie kupuj materiałów „byle jakich”.  Aż chce się płakać, jeśli po uszyciu jakiejś rzeczy, widzisz, że ta jest sprana czy zmechacona, po pierwszym użyciu.. Z czasem, im więcej materiałów „przepuścisz” przez swoje ręce zaczniesz rozpoznawać te dobre jakościowo od tych kiepskiej jakości.

 

 

Czego jeszcze potrzebujesz, żeby zacząć szyć??

9. Kurs szycia

Początek Twojej przygody z szyciem nie musi być ani trudny, ani kosztowny. Skorzystaj z kursu szycia. Unikniesz wielu niepotrzebnych błędów podczas nauki. Zaopatrz się w podstawowe narzędzia i materiały, skorzystaj z „instrukcji szycia” w moich kursach i pozwól rozwinąć się swojej kreatywności. Pamiętaj, że szycie to umiejętność, która rozwija się z praktyką, więc nie zrażaj się, jeśli na początku nie wszystko wychodzi perfekcyjnie. W końcu, im więcej szwów wykonasz, tym będziesz lepsza/y.

Powodzenia! <3

PS. Podrzucam również link do wpisu, o tym, jak szybko nauczyć się szyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *