Porady

Dlaczego szew boczny skręca się do przodu?

Wyjaśnię na przykładzie dużych marek modowych, dlaczego szew boczny skręca się do przodu.

Na pewno denerwuje Was to tak samo jak i mnie…

Wiele dużych marek modowych korzysta z krojenia taśmowego ubrań.

Jak to wygląda?

Najprościej mówiąc w pomieszczeniu, które nazywa się krojownią materiał jest przeskładany (lagowany), tak aby uzyskać kilka warstw. Następnie pracownik wprowadza daną formę ubrania  do komputera i zaczyna rozmieszczać elementy i różne rozmiary (36,38,40 itd) na materiale. Wtedy ma możliwość zaznaczenia, aby dana rzecz była skrojona zgodnie z nitką prostą, czyli zgodnie z zasadami prawidłowego krawiectwa.  I powiedzmy, że wtedy wychodzi mu, iż z danej puli materiału uzyska 20 sztuk t-shirtów.  Następnie odhacza, aby program nie kroił według nitki prostej i okazuje się, że teraz wyjdzie mu 23 sztuki t-shirtów. Jest to duża oszczędność materiału, a co za tym idzie większy zysk dla firmy, przy mniejszych kosztach wydatków. Jak widać mamy prostą odpowiedź na pytanie „Dlaczego szew boczny skręca się do przodu?”.

Na zdjęciu widoczne 3 rodzaje lagowania materiału.

Podsumowanie informacji o szwie bocznym skręcającym się do przodu 😉

Szkoda, że taka rzecz nigdy nie będzie na nas już dobrze leżała. Szew zawsze będzie się skręcał co w moim mniemaniu jest bardzo irytujące.

Pamiętajcie, że jeżeli na etapie krojenia dana rzecz nie została skrojona według nitki prostej, w późniejszym etapie szycia już nie da się tego poprawić. Aby uzyskać dobrze uszytą rzecz trzeba będzie skroić ją od nowa. Więc poświęcić temu więcej czasu i wydać raz jeszcze pieniądze na materiał.

Miałam kiedyś taką sytuację w sklepie…

Proszę nie daj sobie wmówić, jak spytasz się Pani ekspedientki dlaczego szew boczny skręca się do przodu lub potocznie mówiąc bluzka jest “krzywa”, że po praniu się wszystko wyrówna. Otóż nic się nie wyrówna, a nawet może się jeszcze bardziej skręcić. Jeśli np. oprócz tego, że nie skroili zgodnie z nitką prostą to nie wykonali również dekatyzacji tkaniny,o czym pisałam już we wcześniejszym poście tutaj –>https://www.bazzan.pl/dekatyzacja-tkaniny-co-to-i-dlaczego-jest-taka-wazna-2/)


6 thoughts on “Dlaczego szew boczny skręca się do przodu?

 1. HanniaAnia pisze:

  To jest takie denerwujące! Nie wiedziałam z czego to wynika aż do dzisiaj 😉 dzięki

  1. Magdalena Bazan pisze:

   Cieszę się, że wpis pomógł 🙂
   Zachęcam do odwiedzania Bloga regularnie będzie więcej praktycznych informacji 🙂

 2. Mariola pisze:

  Prasowaniem mozna duzo zatuszowac ze klient sie nie zorientuje!

  1. Magdalena Bazan pisze:

   No właśnie, a później w domu po wypraniu taki ZONK, bo skręca się jeszcze bardziej i to dopiero wnerwia 😉 Przynajmniej ja tak mam i czasem jak mój mąż kupi sobie jakiś tshirt i po wypraniu go zakłada i leci do mnie… Magda zobacz co się stało z tą bluzką chyba za dużą temperaturę do prania nastawiłaś, bo cała bluzka mi się skręciła 🙂 Muszę wtedy tłumaczyć, że pranie nie miało znaczenia 😉
   Pozdrawiam Mariola 🙂

 3. Iga pisze:

  Bardzo cenne informacje, dziękuję ślicznie. Ze spodni zatem zrobie shorty

 4. Sylwia pisze:

  Przez długi czas myślałam, że po prostu mam krzywe nogi 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *