Tutoriale

Jak uszyć eko torbę z kieszenią na zakupy

Eko torba na zakupy

Hej, hej, hej. Dzisiaj pokażę Wam jak prosto i łatwo uszyć eko torbę z kieszenią. Jest to kurs zarówno dla osób początkujących jak i tych, którzy z maszyną są już zaprzyjaźnieni trochę bardziej 🙂 Do uszycia naszej torby nie potrzebujesz overloka.

W pierwszej kolejności pobierz formę gotową do wydruku na Twojej drukarce, sklej wszystkie 4 części i startujemy. Na formie masz również rozrysowaną kieszonkę możesz wydrukować formę 2x i wtedy osobno wyciąć kieszonkę lub, po prostu przekalkować samą kieszonkę na osobny papier – jak wolisz.

Jak uszyć eko torbę z kieszenią na zakupy – filmik instruktażowy !

W filmiku poniżej tłumaczę krok po kroku jak oraz z czego szyć naszą torbę. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub wolisz coś doczytać, pod filmem opisuję cały proces szycia eko torby wraz ze szczegółowymi zdjęciami.

Uwaga: na filmiku zdradzam trik krawiecki co to znaczy, że podczas szycia „obracam na igle”. Koniecznie obejrzyj go, to bardzo przydatne i często będziesz wykorzystywać podczas szycia.

Jak uszyć eko torbę – wybór odpowiedniego materiału

Ja do uszycia swojej eko torby z kieszenią na zakupy wybrałam len tak zwany „washed” czyli taki, który już wcześniej został poddany obróbce prania, aby później w trakcie użytkowania nic już mi się nie skurczyło. Jest grubszy (gramatura to 230g/m). Ja stawiam w 100% na polskie produkty, co pewnie już wiecie, więc sprowadzam je bezpośrednio od polskiego producenta, u nas na stronie macie kilka możliwości do wyboru podrzucam linki gdybyście chcieli skorzystać dokładnie z tego samego lnu co ja: wstawić linki do lnów różu i bieli.

Jakie jeszcze rodzaje materiału nadają się na eko torbę – naturalne typu płótna (bawełna lub mieszanki bawełna z poliestrem) oraz len – ważne,żeby nie były rozciągliwe (bo torba podczas chodzenia będzie podskakiwać 😉 i o gramaturze minimum 200g/m2. Mogą być gładkie lub wzorzyste, ja np.: lubię ręcznie je malować, wzór możecie podglądnąć tutaj: wstawić link do eko torby ręcznie malowanej.

Ile materiału potrzebujesz na swoją eko torbę z kieszonką?

Do zrobienia eko torby potrzebujesz: Materiał, formę, taśmę bawełnianą na ramiączka, nożyczki, szpilki, centymetr krawiecki, nici i maszynę do szycia.

Wystarczy 0,5m materiału szer.1,5m ( z tej ilości wyjdą Ci dwie torby) plus gotowa taśma bawełniana szer. 2-3cm i dł: 67 cm x2 (2 ramiączka wszywamy w torbę). Ramiączka możesz wyciąć z tego samego materiału co torbę wtedy kroisz je dł – 67 cm i szerokości 7 cm. Następnie po długości składasz je na pół i zszywasz, a za pomocą agrafki przeciągasz na prawą stronę i przeprasowujesz. Ja korzystałam z gotowej taśmy, tak było szybciej 🙂

Zanim przejdziesz do krojenia swojej eko torby pamiętaj, że tkaninę (jeśli nie używasz tkanin typu „washed”, czyli spieranych już wcześniej przez producenta) należy ZDEKATYZOWAĆ – czyli sprasować żelazkiem. Więcej na temat dekatyzacji znajdziesz tutaj: https://www.bazzan.pl/dekatyzacja-tkaniny-co-to-i-dlaczego-jest-taka-wazna-2/

Dekatyzacja tkaniny.

Krojenie eko torby

Torbę kroimy dokładnie od formy, którą macie wydrukowaną. Wzór jest już zrobiony z uwzględnieniem na zszycie materiału i podwinięcia. Dodatkowo kroimy kieszonkę również dokładnie jak na formie.

Krojenie eko torby z lnu.

Szycie kieszonki do torby

Zaczynamy od uszycia kieszonki. Najpierw całą kieszonkę dookoła obszyj zygzakiem na samym końcu materiału, tak aby wykańczał tkaninę.

Zygzak wykańczający (obrzucający) zakończenie materiału, aby się nie pruło.
Cała kieszonka obrębiona zygzakiem.

Następnie odmierz od góry kieszonki trzy centymetry i podwiń ją. Możesz do tych wykończeń zamiast zygzaka użyć maszyny overlok lub w większości maszyn jest tak zwany ścieg overlokowy. Ja korzystałam z dobrodziejstwa jakim jest maszyna overlok, abyście lepiej widzieli o które elementy chodzi użyłam nici w neonowych kolorach.

Kieszonka dookoła wykończona zygzakiem lub overlokiem, podwinięta od góry i przeszyta (przestębnowana) wzdłóż wsadu kieszeni na 3 cm.

Następnie naszywamy uszytą kieszonkę na lewą stronę jednej z części torby. Przykładamy ją w miejscu gdzie jest ona narysowana na formie. Przyszywamy dookoła (w miejscach gdzie widzimy kolorowy overlok, najlepiej dokładnie po nim) 1x, a następnie drugi raz tzw: szew obok szwu czyli przeszycie na szerokość stopki po kieszeni.

Szew obok szwu – przeszycie.

Szycie eko torby

Składamy oba elementy torby (2 prostokąty z czego na jednym naszyta jest kieszonka) prawą stroną materiału do prawej. Zapinamy szpilkami dookoła – oczywiście bez wsadu czyli góry torby, następnie przeszywamy na około 1 cm od brzegu. Nie stresuj się jeśli nie wyjdzie idealnie równo, nie ma to większego znaczenia dla efektu końcowego. Pamiętaj jednak, aby na początku i na końcu szycia zrobić rygiel.

Jak zrobić dobry rygiel.

Po zszyciu elementów znowu dookoła wykańczamy szwy zygzakiem, lub overlokiem plus dodatkowo obszywamy górę naszej torby.

Po obszyciu wywracamy torbę na prawą stronę i dookoła od góry odmierzamy 3 cm zapinając szpilkami, wyznaczając moment podwinięcia góry torby. Przeszywamy po zygzaku lub overloku. Następnie całość torby prasujemy po prawej stronie, pamiętaj, aby precyzyjnie wywinąć boki torby. Na wydrukowanej formie mamy zaznaczone miejsce wszycia ramiączek. Przyłóż formę do materiału i zaznacz dokładnie miejsca w których masz wszyć ramiączka. Teraz pozostaje tylko wszyć je i wzmocnić wsad torby. Ja przeszywam całość góry trzy, a nawet czasem cztery razy, dzięki temu ramiączka są mocniej przyszyte.

Torba jest jak dla mnie idealnych wymiarów, ani nie za mała, ani nie za duża, że chodząc po bazarku wszystko mi z niej będzie wypadać. Dodatkowo jest kieszonka na drobne zakupy. Uchwyty można założyć na ramię lub nosić w ręce. Jest to jedna z najprostszych form odszycia eko torby. Ważne, że jest WIELOKROTNEGO użytku. Jeśli się ubrudzi pierzemy i korzystamy dalej. Nie musimy za każdym razem w sklepie kupować i płacić za nową i nie koniecznie biodegradowalną siatkę.

Ok koniec czytania, bierz się za szycie! 🙂 Jeśli uszyjesz torbę z tej instrukcji i zechcesz pochwalić się nią na instagramie OZNACZ MNIE https://www.instagram.com/bazzan_kursy_szycia/ będzie mi bardzo miło 🙂 Zostaw komentarz z chęcią przeczytam 🙂

Nie była bym sobą gdybym….

Oczywiście nie urozmaiciła mojej eko torby na zakupy, ja spryskałam ją dodatkowo neonowymi farbami, żeby była unikatowa 🙂 A Ty swoją ozdobisz jakoś? Czy wybierzesz wzorzysty materiał?

Jeśli wpadła Ci w oko moja torba to zdradzę, że jest ona dostępna w zakładce sklep: https://www.bazzan.pl/product/lniana-eko-torba/?preview_id=3600&preview_nonce=2df3645b15&_thumbnail_id=8755&preview=true

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *