Porady

Dekatyzacja tkaniny. Co to i dlaczego jest taka ważna.

Dekatyzacja tkaniny jest to wykurczenie włókien materiału, które podczas produkcji ( naprężania na krośnie) i podczas nawijania na belkę, uległy rozciągnięciu. Dopóki nie zadziałamy na nie dwoma czynnikami temperaturą i wodą nie powrócą one do swojego pierwotnego stanu. Ważne jest aby dekatyzacji dokonywać przed skrojeniem danej rzeczy z materiału!

Kilka słów o tym czym jest dekatyzacja

Dekatyzacji tkaniny możemy dokonać na dwa sposoby:

Pierwszy wrzucamy materiał do miski z ciepłą wodą, taką jaka leci z kranu, delikatnie wygniatamy materiał, wykręcamy i suszymy. Ja nie polecam prania materiału w pralce, chyba, że macie taki program, że tylko lekko kołysze tkaninę i bez wirowania. Jak wrzucimy tkaninę z innymi rzeczami może nam się pozaciągać lub rozciągnąć. Później będzie nam ciężko precyzyjnie skroić z niego jakąś rzecz.

Drugi sposób możemy wykorzystać jeśli mamy w domu żelazko z wytwornicą pary. Wtedy materiał w całości prasujemy z użyciem dużej ilości pary i wtedy również zostaje dokonana dekatyzacja.

Polecam dekatyzację każdego zakupionego materiału. Wtedy nie będziesz musiała się stresować, że po wypraniu uszytej rzeczy skurczy się i będzie za mała.

Uwaga!

Ważne, aby dekatyzować wszystkie tkaniny naturalne tj: len, bawełna, wiskoza, tencel, modal, acetat. Jeżeli szyjesz jedwabie lub wełny są to tkaniny, które nie tolerują wody wtedy w gre wchodzi tylko dekatyzacja żelazkiem.

Materiały, w których skład wchodzi elastan, czyli włókno nadające elastyczności tkaninie również należy dekatyzować. Właśnie to włókno lubi się najbardziej wykurczać. Jeżeli nie zrobimy tego przed skrojeniem rzeczy to na pewno wykurczy nam się podczas pierwszego prania. Wtedy niestety będzie już za późno na jakiekolwiek poprawki 😉

Już na pewno należy dekatyzować dzianiny z domieszką elastanu. Np. my Zawsze przed skrojeniem naszych tshirtów NEON (https://www.bazzan.pl/product/tshirts-neon-handmade/ ), dzianinę bawełnianą z elastanem, z której je szyjemy dekatyzujemy przed skrojeniem i dzięki temu jesteśmy pewne, że nikomu z kupujących nic po praniu się nie skróci i nie zwęzi 😉

To chyba tyle z moich złotych rad co do dekatyzacji tkaniny 🙂

Zachęcam do pozostawienia komentarza pod postem, abym wiedziała, czy te informacje są dla Ciebie przydatne i w czytelnej i jasnej formie przekazane.

 

3 thoughts on “Dekatyzacja tkaniny. Co to i dlaczego jest taka ważna.

  1. Ninka pisze:

    Fajnie, że można pooglądać zaniast czytac

    1. Magdalena Bazan pisze:

      Też tak uważam 😉
      Pozdrawiam 🙂

  2. Monika pisze:

    Super przydatne informacje Pani Magdo. Pani wskazówki i kurs w 21 dni był dla mnie przełomem w szyciu. Czekam na nowe wieści ze świata uszytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *